Imprezy w regionie – sezon 2017

Przedstawiamy harmonogram imprez i wydarzeń, jakie będą miały miejsce w naszym regionie w 2017 roku. Informacje i spis imprez będą na bieżąco aktualizowane w miarę napływu nowych informacji! Zapraszamy do udziału!

 

 

——————MAJ—————–

OLSZTYNEK

MAJÓWKA W SKANSENIE

Termin : 1 – 3 maja 2017 r.

Informacje:Czy obecnie istnieje jeszcze tradycyjne garncarstwo? Czy któreś jego cechy pozostały do dzisiaj? Jak to rzemiosło wygląda współcześnie? Odpowiedzi na te pytania będzie można odnaleźć podczas Jarmarku sztuki nie tylko ludowej. Wyczarowane z gliny. Impreza odbędzie się 1 maja w godz. 10:00-16:00. Towarzyszyć jej będzie kiermaszem rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, na którym nie zabraknie wyrobów z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa oraz malarstwa.

Odbędą się pokazy: wyrobów ceramicznych, toczenia naczyń na tradycyjnym kole garncarskim i ich wypału w piecu. Będzie można uczestniczyć w warsztatach lepienia z gliny, malowania kafli piecowych, Gadających dachówek oraz Hartowanych garnków dawnej garncarki. Dla dzieci zaprezentowany zostanie teatrzyk Zawody naszych dziadków. Odbędzie się również prelekcja o kaflarstwie ludowym oraz wystawa etnograficzna Powstało z gliny. Rzemiosło czy sztuka. Na scenie wystąpią Węgojska Strużka oraz zespół Babsztyl.

To jednak nie koniec majówkowych atrakcji. 2-go maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem w naszym regionie. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje o tematyce muzealnej i bajki dla dzieci w wozowni karczmy z Małszewa.

Natomiast 3 maja organizatorzy zapraszają na imprezę Poznaj zwierzęta w skansenie – Skansen mlekiem płynący, która będzie miała charakter edukacyjny. Poznamy rasy bydła hodowane w muzeum oraz rasy mleczne występujące w Polsce, tajniki doju ręcznego krów i kóz oraz dowiemy się jak kiedyś wyrabiano masło, twaróg i inne przetwory. Odbędzie się kiermasz mleczarski, a dodatkową atrakcją będą zawody w dojeniu „sztucznej krowy” na czas. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.  Impreza odbędzie się w godz. 10:00-16:00.

Miejsce : Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku – Park Etnograficzny

Organizator: Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku – Park Etnograficzny, ul. Leśna 23 11-015 Olsztynek, tel.. (89) 519-15-42 (od 15 kwietnia do 31 października), e-mail: sekretariat@muzeumolsztynek.com.pl

OSTRÓDA

XIV Regaty o Puchar Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz w klasie Optimist

Termin : 1 maj 2017 r.

Miejsce : Jezioro Drwęckie – bulwar, molo ul. Mickiewicza

Organizatorzy: Klub Zeglarski Ostróda

IŁAWA

Lotnicza Majówka

Termin : 13 maja 2017 r.

Informacje: Pierwsza tego typu impreza w Iławie – pokazy lotnicze w mieście które nie ma lotniska, należą do niebywałej rzadkości!

Miejsce : Pokazy odbędą się nad Jeziorakiem

Organizator: Urząd Miasta w Iławie

OSTRÓDA

Noc Muzeów

Termin : 20 maja 2017 r.

Informacje: kolejna edycja ostródzkiej nocy w muzeum. W programie m. in. zwiedzanie wystaw, prezentacje, prelekcje

Miejsce : Muzeum w Ostródzie – Zamek

Organizator: Muzeum w Ostródzie

IŁAWA

Pomarańczowy Rajd rowerowy. Dzień Króla Holandii

Termin : 20 maja 2017 r.

Informacje: Iławskie święto, mające charakter rodzinnego pikniku, przyciąga każdego roku prawie pół tysiąca uczestników. Część z nich przyjeżdża do Iławy z samej Holandii!

Miejsce : Rajd ulicami Iławy

Organizator: Urząd Miasta w Iławie, Stowarzyszenie Iława-Tholen

OSTRÓDA

XXII Regaty Wiosenne o Puchar Burmistrza

Termin: 27 maj 2017 r.

Miejsce: Jezioro Drwęckie – bulwar, molo ul. Mickiewicza

Organizator – Klub Żeglarski Ostróda

——————CZERWIEC—————–

IŁAWA

33 Regaty Pomarańczowe w klasie Optimist

Termin : 3 – 4 czerwca 2017 r.

Informacje: Impreza z wieloletnią tradycją. Nazwa regaty pochodzi od symbolicznej skrzynki pomarańczy, którą otrzymuje najlepsza Drużyna Regat. Zapraszamy w tym roku do Iławy do wspólnej zabawy na wodzie i lądzie .

Miejsce : Jeziorak

Organizator: Kontakt – Katarzyna Grabkowska 501 459 200

MORĄG

Regaty dookoła jeziora Narie

Termin : 3-4 czerwca 2017 r.

Miejsce: Jezioro Narie, plaża główna w Kretowinach

OSTRÓDA

Ostróda Fusion Festival

Termin : 3-4 czerwca 2017 r.

Informacje: W Ostródzie zrobi się naprawdę gorąco! I tego typu festiwal w okolicy – ulicami miasta przejdzie kolorowa parada rodem z karnawału w Rio de Janeiro! Wiele atrakcji i karnawałowych klimatów!

Miejsce : Amfiteatr w Ostródzie

OSTRÓDA

IV Turniej Rycerski o włócznię św. Jerzego

Termin : 10 czerwca 2017 r.

Informacje: Mieszkańcy miasta będą mogli się przenieść w czasy średniowiecza i poznać dawną kulturę. W programie turnieje, obóz i wiele innych atrakcji

Miejsce : Zamek w Ostródzie

Organizatorzy:  Muzeum w Ostródzie, ostródzkie Centrum Kultury

MORĄG

RAJD HISTORYCZNY „SPACER PO DAWNYM MORĄGU” Z OKAZJI 690-LECIA MORĄGA

Termin : 11 czerwiec 2017 r.

Informacje: Rajd historyczny, upamiętniający jubileusz 690-lecia miasta, ma na celu przybliżenie historii całego miasta, jego rozwoju i zmian na przestrzeni lat. Uczestnicy, razem z przewodnikiem, odwiedzą zapomniane/nieistniejące miejsca Morąga, dowiedzą się co znajdowało się w znanych i popularnych obecnie punktach na mapie naszego miasta oraz jaki miało wpływ na życie lokalnej społeczności. Rajd połączony będzie z prelekcją w Morąskiej Izbie Pamięci Historycznej w Piwnicach Ratuszowych, gdzie dla uczestników będzie również przygotowany poczęstunek.Udział w rajdzie bezpłatny.

Miejsce : Start – Ratusz Miejski, Plac Jana Pawła II 1, 14-30 Morąg

Organizatorzy:  Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieokrytych Tajemnic” w Morągu, tel. 89 757 38 26, www.lot.mazury.pl
e-mail: lot.morag@op.pl.
OSTRÓDA

Wojewódzki Regionalny Festyn Sommerfest

Termin : 17 czerwca 2017 r.

Informacje: Letni festiwal z dużą dawką dobrej muzyki i fajnej zabawy

Miejsce : Amfiteatr w Ostródzie

Organizatorzy:  Urząd Miasta w Ostródzie

ELBLĄG

GARMIN IRON TRIATHLON

Termin : 18 czerwiec 2017 r.

Informacje: Garmin Iron Triatlon to najstarszy i jeden z największych cykli triathlonowy w Polsce. Co roku startuje w nim kilka tysięcy uczestników, którzy mają do wyboru jeden z dwóch dystansów: 1/4 IM (0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze, 10,55 km biegania) lub o połowę krótszy 1/8 IM. Triathloniści na powyższych dystansach mogą wystartować indywidualnie lub w trzyosobowej sztafecie, w której jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Imprezą towarzyszącą są zawody biegowe dla dzieci Garmin Kids na dystansach 200, 500 i 1000 m. Elbląg jest jednym z 5 miast, w których odbędzie się triatlon z tego cyklu.

Miejsce : Centrum Elbląskiej starówki, nad rzeką Elbląg

Organizatorzy: Gmina Miasto Elbląg, LABOSPORT Polska sp. z o.o.
ZALEWO

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA – ZALEWIANKI PLOTĄ WIANKI

Termin : 24 czerwiec 2017 r.

Miejsce : Zalewo

Organizatorzy:  Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, ul. Traugutta 20 14-230 Zalewo, tel. 89 758 83 82, e-mail: mgckis@o2.pl
OSTRÓDA

XXV Ostródzkie Dni Morza i Regaty

Termin: 24 czerwca 2017 r.

Informacje: Rozpoczęciu sezonu wakacyjnego towarzyszy w naszym mieście największa impreza żeglarska – XXV Ostródzkie Dni Morza.

Miejsce: Jezioro Drwęckie – bulwar, molo ul. Mickiewicza

Organizator – Ostródzkie Centrum Kultury

ELBLĄG

DNI ELBLĄGA

Termin : 23 – 25 czerwiec 2017 r.

Informacje: Co roku latem Elbląg prezentuje to, co ma najlepszego. Obchodzone uroczyście dni miasta przyciągają rzesze jego mieszkańców i turystów. Spośród koncertów, happeningów, wystaw, imprez sportowych i rekreacyjnych, każdy znajduje coś dla siebie.

Większość punktów programu Dni Elbląga realizowanych jest na Wyspie Spichrzów, ale część działań gości również na Starym Mieście czy w parku Bażantarnia. W zależności od terminu, w którym w danym roku dni miasta są organizowane, w ich ramy zostają ujęte także odbywające się cykliczne festiwale (np. Festiwal Muzyki Alternatywnej Elbląg Rocks Europa, Elbląskie Dni Muzyki Dawnej czy Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej).

Główną atrakcją święta są koncerty gwiazd krajowej sceny muzycznej. W ostatnich latach w Elblągu wystąpili m.in.: Ewa Farna, Kayah, Piasek, Jula, Ania Rusowicz, Agnieszka Chylińska, Ryszard Rynkowski, Afromental, Blue Cafe, Pectus, Feel. Dużym zainteresowaniem cieszy się także noc muzyki klubowej. Inne atrakcje to np. rodzinny festyn sportowo-rekreacyjny czy pokaz sztucznych ogni. Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. dni otwarte największych elbląskich firm, uliczny Bieg Piekarczyka czy Zawody Kajakowe „Dwa Mosty”.

Miejsce : Elbląg

Organizatorzy: Gmina Miasto Elbląg
OLSZTYNEK

DNI OLSZTYNKA

Termin : czerwiec 2017 r.

Informacje: Coroczne dni Olsztynka. Więcej informacji wkrótce

Miejsce : Teren Olsztynka

Organizatorzy: urząd Miasta Olsztynka, ul. Ratusz 1, 11-015 Olsztynek
LIDZBARK WARMIŃSKI

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SERÓW FARMERSKICH I TRADYCYJNYCH

Termin : czerwiec 2017 r.

Informacje: Z początkiem czerwca w Lidzbarku Warmińskim przychodzi wreszcie „Czas na ser”. To Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich, na który z niecierpliwością oczekują nie tylko przedstawiciele branży serowarskiej, ale także konsumenci poszukujący nowych, ciekawych smaków i wyrobów wytwarzanych w oparciu o unikalne receptury.

Celem imprezy jest popularyzacja serów różnych gatunków wyrabianych tradycyjnymi metodami i edukacja lokalnych producentów w dziedzinie serowarstwa. Pierwszego dnia organizowane są warsztaty i seminaria związane z mleczarstwem. Biorą w nich udział wystawcy z całej Polski oraz z zagranicy. Ważnym punktem programu jest także rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy i najbardziej oryginalny ser – zarówno pod względem walorów smakowych, jak i sposobu wytwarzania.

Kolejne edycje organizowanego od 2011 r. festiwalu pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na wysokiej jakości żywność produkowaną w sposób nieprzemysłowy. Drugiego i trzeciego dnia imprezy pole do popisu zyskują miłośnicy sera. Mają oni możliwość degustacji wyrobów pochodzących z różnych regionów Europy, porównywania smaków i zakupu specjałów, których na co dzień na próżno szukać na półkach sklepowych.

Miejsce: Lidzbark Warmiński

Organizatorzy:

———————–LIPIEC————————

KRETOWINY (GMINA MORĄG)

XIX BIEG O KRYSZTAŁOWĄ PERŁĘ JEZIORA NARIE
Termin: 1 lipca 2017

Informacje: „Bieg o Kryształową Perłę Jeziora Narie” jest cykliczną imprezą odbywającą się na początku lipca w Kretowinach. Co roku bieg przyciąga bardzo dużą liczbę uczestników oraz tłumy widzów. Start i meta biegu głównego na dystansie 33 km znajduje się na plaży głównej w Kretowinach. Trasa przebiega przez urokliwe wsie naszej Gminy tj. Kretowiny, Wilnowo, Boguchwały, Ponary, Roje, Naryjski Młyn, Niebrzydowo Wielkie, Gulbity, Bogaczewo, Kretowiny. Sympatycy biegania zmagają się z rywalami, ale przede wszystkim z samym sobą. Około 2/3 trasy to droga asfaltowa, natomiast 1/3 to nieutwardzona nawierzchnia. Bieg rozgrywany jest w kategorii generalnej mężczyzn i kobiet z podziałem na 8 kategorii wiekowych.

Miejsce: START/META – Plaża Główna w Kretowinach (bieg wokół jeziora Narie)

Organizator: Urząd Miejski w Morągu-Referat Sportu i Rekreacji,
tel. 89 757 22 31, e-mail:sport@morag.pl, www.sport.morag.pl

MORĄG

II REKREACYJNY RAJD ROWEROWY „NIEZNANE MIEJSCA GMINY MORĄG”

Termin : 9 lipiec 2017 r.

Informacje: Jednodniowy rajd rowerowy po ciekawych, historycznych miejscach w naszej Gminie. Rajd nie będzie miał formy rywalizacji tylko rekreacji połączonej ze zwiedzaniem. W rajdzie będzie uczestniczył  przewodnik, który przybliży uczestnikom ciekawostki z historii Morąga oraz pokaże ciekawe, często zapomniane miejsca w naszej Gminie. Podczas Rajdu zapewniona będzie obsługa techniczna i medyczna.  Rajd jest skierowany do mieszkańców Morąga i turystów. Rajd zakończony zostanie ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Udział w rajdzie bezpłatny.

Miejsce : Start – Ratusz Miejski, Plac Jana Pawła II 1, 14-30 Morąg

Organizatorzy:  Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieokrytych Tajemnic” w Morągu, tel. 89 757 38 26, www.lot.mazury.pl
e-mail: lot.morag@op.pl.
ŁUKTA
FESTYN Z OKAZJI DNI ŁUKTY
Termin: 9 lipiec 2017 r.
Miejsce: GOK w Łukcie
Informacje: Dni Łukty są organizowane każdego roku w okresie wakacyjnym. Na czas obchodów Wójt Gminy Łukta przekazuje władzę w gminie Gminnemu Ośrodkowi Kultury. W tym czasie organizator zapewnia mieszkańcom oraz turystom wiele atrakcji i koncertów.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, ul. Koscielna 2b 14-105 Łukta, tel. 89 646 64 64, e-mail: gok@goklukta.pl

GRUNWALD   

DNI GRUNWALDU 2017

Termin : 14 – 16 lipiec 2017
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem: 15 lipca 2017 roku o godz: 15:00

Informacje: Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu organizowanych przez gminę Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie. Skupia ona miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska „historyczne” na terenie naszego kraju. Celem tego zgromadzenia jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościliśmy już przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych.
Głównym punktem spotkania jest inscenizacja bitwy z okazji rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy aby wziąć udział w największej plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. A wszystko to dzieje się na oczach ponad 100 tyś widzów.

Miejsce : Pola Grunwaldzkie, w pobliżu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Adres Muzeum: Stębark 1, 14-107 Gierzwałd

Organizator Główny „Dni Grunwaldu”Fundacja Grunwald
tel./fax: (89) 647-20-59, e-mail:
gci@grunwald.info.pl
OLSZTYN

XXVI Olsztyńskie Noce Bluesowe 2017

Termin : 14 – 15 lipiec 2017

Informacje: Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju. To właśnie olsztyńskie sceny gościły najznakomitszych artystów bluesowych z różnych stron świata takich jak: Champion Jack Dupree, Mud Morganfield, Bobby Rush, Diunna Greenleaf, Janiva Magness czy Joe Louis Walker. Niejednokrotnie festiwal gwarantował publiczności rzadką możliwość zobaczenia i usłyszenia światowych gwiazd, które do tej pory nie zawitały na nasze rodzime sceny.

Miejsce :Amfiteatr w Olsztynie, Ul. Zamkowa

Organizator : Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
ul. Dąbrowszczaków 3, 10-538 Olsztyn
Tel (+48) 89 522 13 72
Fax (+48) 89 522 13 51
e-mail: sekretariat@mok.olsztyn.pl
KRETOWINY (GMINA MORĄG)
FESTYN W KRETOWINACH

Termin: 15 lipiec 2017 r.
Informacje: Atrakcją festynu są koncert szantowe, występy lokalnych zespołów, zabawa pod chmurką oraz konkursy dla publiczności.

Miejsce: Plaża główna w Kretowinach

Organizator: Burmistrz Morąga, Morąski Dom Kultury,
tel. 89 757 26 40, e-mail: mdk.morag@o2.pl, www.morag.pl/mdk

 

KRETOWINY (GMINA MORĄG)
Eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych „Marszal Cup Morąg 2017”

Termin: 15 – 16 lipca 2017 r.

Miejsce: Jezioro Narie, plaża główna w Kretowinach

Organizator: Morąski Klub Żeglarski KEJA, e-mail: komandor@mkzkeja.pl, www.mkzkeja.pl

IŁAWA

DNI IŁAWY

Termin : 15 – 16 lipiec 2017 r.

Informacje: Coroczne dni Iławy. W ramach dni miasta odbywa się wiele koncertów w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga nad jeziorem Mały Jeziorak. Występują gwiazdy z kraju i zagranicy, reprezentujące różne gatunki muzyczne. Dla najmłodszych przygotowano specjalną strefę rekreacyjno-rozrywkową, a w niej dmuchane konstrukcje, karuzelę oraz inne atrakcje.

Miejsce : Amfiteatr w Iławie

Organizatorzy: Centrum Kultury w Iławie, ul. Niepodległości 13a, 14-200 Iława

ŁUKTA

REKREACYJNY RAJD ROWEROWY „NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W GMINIE ŁUKTA”

Termin : 16 lipiec 2017 r.

Informacje: Jednodniowy rajd rowerowy po napiĘkniejszych i najciekawszych miejscach w Gminie Łukta. Rajd nie będzie miał formy rywalizacji tylko rekreacji w pięknych okolicznościach łukciańskiej przyrody, połączonej ze zwiedzaniem i wieloma ciekawostkami, o których opowie profesjonalny przewodnik. Podczas Rajdu zapewniona będzie obsługa techniczna i medyczna.  Rajd jest skierowany do mieszkańców Gminy Łukta i turystów. Rajd zakończony zostanie ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Udział w rajdzie bezpłatny!

Miejsce : Gmina Łukta. Start – Fundacja Rozwoju Regionu Łukta

Organizatorzy:  Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieokrytych Tajemnic” w Morągu, tel. 89 757 38 26, www.lot.mazury.pl
e-mail: lot.morag@op.pl.
ZALEWO

PIKNIK NA KOCYKU – RODZINNA BIESIADA NAD JEZIOREM EWINGI

Termin : 16 lipiec 2017 r.

Miejsce : Plaża nad jeziorem Ewingi w Zalewie

Organizatorzy:  Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, ul. Traugutta 20 14-230 Zalewo, tel. 89 758 83 82, e-mail: mgckis@o2.pl

OLSZTYN

FIVB Beach Volleyball World Tour Warmia Mazury Grand Slam Olsztyn 2017

Termin : 19 -23 lipiec 2017 r.

Informacje: Warmia i Mazury po raz kolejny będą gościły jeden z najbardziej prestiżowych turniejów siatkówki plażowej na świecie. Warmia Mazury Grand Slam Olsztyn zostanie ponownie rozegrany nad olsztyńskim  jeziorem Ukiel.

Bilety będą do nabycia za pośrednictwem serwisu ebilet oraz punktach sprzedaży stacjonarnej.
Szczegółowe informacje na stronie:

grandslam.pzps.pl

Miejsce : Centrum Rekreacyjno – Sportowe Ukiel w Olsztynie

Organizatorzy: Centrum Rekreacyjno – Sportowe Ukiel w Olsztynie, ul. Jeziorna 8 10-153 Olsztyn
MORĄG

III RAJD PIESZY „SZLAKIEM MORĄSKICH ZABYTKÓW”

Termin : 22 lipiec 2017 r.

Informacje: Trzecia edycja rajdu z przewodnikiem turystycznym po największych atrakcjach turystycznych Morąga. Podczas Rajdu profesjonalny przewodnik turystyczny oprowadzi wszystkich uczestników po atrakcjach Morąga (m.in. Ratuszowe Piwnice, Pałac Dohnów – muzeum, Gotycki Kościół, Zamek Krzyżacki), opowie o historii miasta oraz legendach i ciekawostkach dotyczących Morąga. Podczas rajdu wszyscy będą mieli możliwość bezpłatnego zwiedzenia muzeów i innych ciekawych miejsc w Morągu z wykwalifikowanych przewodnikiem turystycznym. Rajd zakończy się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Udział w rajdzie bezpłatny.

Miejsce : Start – Ratusz Miejski, Plac Jana Pawła II 1, 14-30 Morąg

Organizatorzy:  Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieokrytych Tajemnic” w Morągu, tel. 89 757 38 26, www.lot.mazury.pl
e-mail: lot.morag@op.pl.
OSTRÓDA

XXII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej Ostróda 2017

Termin : 28 – 29 lipiec 2017 r.

Informacje: Ostródzki festiwal to jedna z największych imprez plenerowych w naszym kraju, a jego popularność daleko wykracza poza granice Polski. Dla tysięcy fanów, którzy przyjeżdżają, by słuchać i oglądać swoich idoli, jest okazją do radosnej, beztroskiej zabawy.

Pierwszą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Disco Polo zorganizowano w Koszalinie w 1996 r. W kolejnym roku impreza przeniosła się do Ostródy i tam zadomowiła się na dobre. Od 2000 r. przyjęła obecną nazwę, a od 2012 jej program składa się z trzech części: Debiutów, Premier oraz Koncertu Gwiazd. Ten ostatni poprzedzony jest konkursem, w którym rywalizują czołowe formacje muzyki dyskotekowej.

Gwiazdy tego nurtu goszczą zresztą na każdej edycji festiwalu. Występują tutaj m.in.: Akcent Boys, Classic, Focus, Milano, Mister Dex, Redox, Shazza, Toples, Voyager czy Weekend. W ostatnich latach na imprezie gościły też najjaśniejsze gwiazdy europejskiej muzyki dyskotekowej, m.in.: Thomas Anders z Modern Talking, Bad Boys Blue, Boney M, Fun Factory, Haddaway, Savage, Snap. W 2012 r. stacja Polo TV po raz pierwszy na żywo transmitowała festiwalowe występy.

Miejsce : Czerwone Koszary w Ostródzie, ul. Grunwaldzka, 14-100 Ostróda

Organizatorzy: Urząd Miasta Ostróda, ul. Mickiewicza 24, 14-100 Ostróda
ZALEWO

DNI ZALEWA 2017 I TURNIEJ SOŁECTW

Termin : 29 – 30 lipiec 2017 r.

Miejsce : Zalewo

Organizatorzy:  Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, ul. Traugutta 20 14-230 Zalewo, tel. 89 758 83 82, e-mail: mgckis@o2.pl

 KRETOWINY (GMINA MORĄG)

XXIII REGATY O BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ JEZIORA NARIE

Termin: 29 – 30 lipca 2017 r.

Informacje: Dwudniowa impreza żeglarska. Regaty rozgrywane są w pięciu klasach T-1, T-2, T-3, OPEN i OTWARTOPOKŁADOWE. W ciągu dwóch dni regat planowane jest rozegranie siedmiu wyścigów w tym wyścigu o Błękitną Wstęgę j. Narie. Na zakończenie dnia ognisko żeglarskie i wspólne szantowanie przy ognisku do białego rana w bazie MKŻ Keja w Bogaczewie. Regaty odbywają się od 22 lat.

Miejsce: Kretowiny – Start plaża główna

Organizator: Morąski Klub Żeglarski „Keja”,
e-mail: komandor@mkzkeja.pl, www.mkzkeja.pl/

ZALEWO

OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY STRONGMAN

Termin : 30 lipiec 2017 r.

Miejsce : Zalewo

Organizatorzy:  Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, ul. Traugutta 20 14-230 Zalewo, tel. 89 758 83 82, e-mail: mgckis@o2.pl
OLSZTYN

DNI JAKUBOWE 2017

Termin : lipiec 2017 r.

Informacje:Imieniny patrona Olsztyna, czyli św. Jakuba, są hucznie świętowane. Tradycja obchodów Dni Jakubowych narodziła się w 2003 r., w 650-lecie założenia miasta. Impreza odbywa się w ostatnich dniach lipca w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Organizowana na olsztyńskiej starówce feta na cześć św. Jakuba jest dla mieszkańców miasta i turystów doskonałą okazją, by zapoznać się z historyczną rolą świętego i poznać go… osobiście (w jego postać wciela się aktor). W trakcie Jarmarku Jakubowego swoje kramy rozstawiają kupcy, oferując to, z czego słynie Warmia: wyroby rękodzieła, wędliny, pachnące pieczywo i najlepsze trunki. Oprócz atrakcji dla ciała, nie brakuje też tych dla ducha. Ze staromiejskiej sceny publiczność bawią zespoły ludowe, a w Amfiteatrze im. Czesława Niemena znani artyści. Uroczysty koncert muzyki poważnej odbywa się w Bazylice Katedralnej św. Jakuba (w ramach Olsztyńskich Koncertów Organowych).

Ważnymi elementami imprezy są też: parada historyczna z konkursem na najpiękniejszy strój, prezentacje średniowiecznych rekonstruktorów i rzemieślników, spektakle teatralne, zabawy plebejskie i rodzinne, a także Festiwal Bałtyjski z pokazami walk i turniejem rycerskim

Miejsce : Stare Miasto w Olsztynie

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
ul. Dąbrowszczaków 3, 10-538 Olsztyn
Tel (+48) 89 522 13 72
Fax (+48) 89 522 13 51
e-mail: sekretariat@mok.olsztyn.pl

———————–SIERPIEŃ———————

MORĄG

DNI MORĄGA

Termin: 5 – 6 sierpnia 2017 roku

Informacje: Jak co roku Morąski Dom Kultury jest organizatorem Dni Morąga, imprezy która nie tylko integruje społeczność lokalną, ale także promuje nas w regionie. Przez dwa dni mieszkańcy całej gminy mogą się bawić w rytm muzyki granej przez najlepsze zespoły regionalne i ogólnopolskie. Dni miasta to również rozmaite imprezy towarzyszące: konkursy sponsorskie, atrakcje dla dzieci, rozgrywki sportowe. Na scenie prezentują się również talenty wokalne z naszej miejscowości. Podczas dni miasta odbywają się rozmaite konkursy z nagrodami, turnieje szachowe i warcabowe . W parkowych alejkach przygotowane są atrakcje dla mieszkańców m.in. dmuchańce dla dzieci, stoiska gastronomiczne, handlowe i promocyjne.

Miejsce: Park Miejski w Morągu

Organizatorzy: Burmistrz Morąga, Morąski Dom Kultury,
tel. 89 757 26 40, e-mail: mdk.morag@o2.pl, www.morag.pl/mdk

MIŁOMŁYN

DNI MIŁOMŁYNA

Termin :  5 – 6 sierpień 2017 r.

Informacje: Coroczne dni Miłomłyna. Koncerty, konkursy, wiele atrakcji dla mieszkańców oraz gości

Miejsce : Plac przy pomoście nawodnym, 14-140 Miłomłyn

Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Miłomłynie, ul. Twarda 12, 14-140 Miłomłyn

OSTRÓDA

Ostróda Reggae Festival 2017

Termin: 10 – 13 sierpnia 2017 roku

Informacje: Wieloletnia konsekwencja w budowaniu marki, wyjątkowa atmosfera, profesjonalna produkcja i promocja oraz rozbudowany i wielobarwny program to główne cechy Ostróda Reggae Festival, czołowej polskiej imprezy związanej z muzyczną wibracją rodem z Jamajki.

Miejsce: Czerwone Koszary w Ostródzie, ul. Grunwaldzka, 14-100 Ostróda

Organizatorzy: Positive Music Promotion, ul. Łódzka 1, 14-100 Ostróda, Polska tel.. +48896460954, Ostródzkie Centrum Kultury

 

IŁAWA

Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”

Termin : 12 – 13 sierpień 2017 r.

Informacje: Największy w Polsce festiwal poświęcony jazzowi tradycyjnemu, a także jeden z najstarszych. Odbywa się co roku w połowie sierpnia, gromadząc na koncertach oraz imprezach towarzyszących 8-10 tys. fanów jazzu.

Korzenie „Złotej Tarki” sięgają 1965 r. i klubu studenckiego „Stodoła” w Warszawie. W 1973 r. projekt wyewoluował w samodzielny festiwal. Od 1994 r. odbywa się on w Iławie, w amfiteatrze im. Louisa Armstronga wybudowanym (w 1995 r.) specjalnie na jego potrzeby. Choć impreza kultywuje jazz tradycyjny, to podczas niektórych jej edycji pojawiają się inne gatunki muzyczne wyrosłe z jazzu.

Podczas festiwalu, oprócz przesłuchań konkursowych oraz koncertów wykonawców polskich i zagranicznych, odbywają się jam sessions, fajfy jazzowe, wystawy malarstwa, fotografii i plakatu o tematyce związanej z jazzem, a nawet msze jazzowe. Muzyka rodem z Nowego Orleanu trwale wrosła w mazurski krajobraz i co roku rozbrzmiewa nad Jeziorakiem.

Na festiwalu występowali m.in.: Ewa Bem, Hanna Banaszak, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Karolak, Henryk Majewski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Rosiewicz, Paweł Tartanus. Spośród gwiazd zagranicznych w Iławie gościli m.in.: Angela Brown, Harriet Lewis, Troy „Satchmo” Anderson, Kenn Ball, Wayne Bartlett, Errol Dixon, Anatol Gerasimov, Oscar Klein, Kevin Mahogeny.

Miejsce : Teren miasta Iławy

Organizatorzy: Centrum Kultury w Iławie, ul. Niepodległości 13a, 14-200 Iława

MORĄG

V JARMARK PRODUKTÓW REGIONALNYCH W MORĄGU

Termin: 13 sierpnia 2017 roku

Informacje: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierza Iławskiego i Powiśla to regiony o ogromnym bogactwie przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Krajobraz zachwyca swą różnorodnością, unikalnością oraz pierwotnym charakterem. Dzięki swej indywidualności obszary te doczekały się kilku kampanii promocyjnych, ukazujących ich wyjątkowość i bogactwo. Możemy je również dostrzec w doskonałej jakości produktach lokalnych i regionalnych.
Jarmark Produktów Regionalnych w Morągu to jednodniowa impreza o charakterze wystawienniczo – handlowym promująca takie właśnie produkty. Na naszym jarmarku zaprezentują się wytwórcy wyrobów użytkowych, artystycznych naturalnych artykułów spożywczych oraz podmioty z branży turystycznej. Udział w Jarmarku to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, promocji swoich wyrobów i usług.
Organizatorzy dbają o niepowtarzalną atmosferę oraz atrakcje zapewniające duże zainteresowanie wśród odwiedzających gości.

Miejsce: Park Miejski w Morągu

Organizator: Stowarzyszenie „Salla”, tel. 605 168 769,
e-mail: jarmark.morag@gmail.com

 

MORĄG

RAJD EKOLOGICZNY „PRZYRODA GMINY MORĄG”

Termin : 20 sierpień 2017 r.

Informacje: Rajd ekologiczny to jednodniowa inicjatywa skierowana do mieszkańców Gminy Morąg i turystów. Przewodnik przybliży uczestnikom najciekawsze przyrodnicze i historyczne ciekawostki i fakty naszej Gminy. Opowie jak pomagać zwierzętom, jak dbać o środowisko, jak zachowywać się w lesie, jak segregować śmieci, jak i kiedy i czym dokarmiać zwierzęta itp. Rajd odbędzie się z wykorzystaniem ścieżki dydaktycznej przy Rozlewisku Morąskim.
Udział w rajdzie bezpłatny.

Miejsce : Start – Ratusz Miejski, Plac Jana Pawła II 1, 14-30 Morąg

Organizatorzy:  Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieokrytych Tajemnic” w Morągu, tel. 89 757 38 26, www.lot.mazury.pl
e-mail: lot.morag@op.pl.
MORĄG

MUZEALNA NOC Z HERDEREM

Termin: 26 sierpnia 2017 roku

Informacje: Popołudniowo-nocna impreza w Muzeum promująca najwybitniejszą postać związaną z Morągiem, patrona Muzeum w Morągu i wielu instytucji w Morągu, wybitnego filozofa, pisarza i teologa epoki Oświecenia – Johanna Gottfrieda Herdera (1744-1803). Impreza odbywa się z okazji urodzin Herdera i zawsze rozpoczyna się uroczystym składaniem kwiatów pod jego pomnikiem niedaleko kościoła. Potem zgromadzeni morążanie, goście, turyści i wszyscy chętni przenoszą się do muzeum. Tam najważniejszą imprezą jest wernisaż nowej wystawy. Drugim stałym punktem programu będzie „Muzyka w pałacowych pokojach” -koncert muzyki klasycznej zorganizowany przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Muzyki im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Będzie można także zwiedzać wszystkie wystawy morąskiego muzeum indywidualnie albo w towarzystwie kustosza muzeum, który opowie o najciekawszych i najcenniejszych dziełach sztuki i rzemiosła artystycznego eksponowanych w muzeum. Przez cały czas trwania imprezy będą odbywać się warsztaty plastyczne i historyczne dla dzieci i dorosłych. Będzie też można własnoręcznie wydrukować sobie oryginalna grafikę z dawnym widokiem Morąga lub podobizną Herdera na zabytkowej prasie drukarskiej, wykonać pamiątkę z masy solnej, czy nauczyć się techniki zdobniczej decoupage lub dawnej kaligrafii. Dodatkową atrakcją będą przebieranki i fotografowanie się w strojach historycznych, i w zbroi rycerskiej także w towarzystwie „Herdera”, a dla miłośników mocnych wrażeń mamy spotkanie z „duchami” w pałacowych piwnicach pałacu Dohnów, w którym mieści się muzeum.

Miejsce: Muzeum J. G. Herdera (Pałac Dohnów)
Organizator: Muzeum J. G. Herdera (Pałac Dohnów), tel. 89 757 28 48

———————–WRZESIEŃ———————

MORĄG

DOŻYNKI GMINNE

Termin: 2 wrzesień 2017 r.
Miejsce: Park Miejski
Informacje:
Święto Plonów rozpocznie uroczysta msza św. w Parku Miejskim oraz korowód dożynkowy z wieńcami. Po nabożeństwie odbędzie się festyn dożynkowy, który charakteryzować się będzie bogatym programem artystycznym. Rozstrzygnięte zostaną konkursy: na tradycyjny wieniec dożynkowy, na „smaczne wiejskie coś” czyli smalec, ogórek kiszony, swojskie wędzonki, na wypiek najsmaczniejszego ciasta „z przepisów babuni”, na najciekawsze stoisko wiejskie. Odbędą się konkurencje sportowe z udziałem przedstawicieli sołectw i urzędu miejskiego. Wręczone zostaną również nagrody dla wyróżniających się rolników i sołtysów z gminy Morąg.
Organizator: Burmistrz Morąga, Morąski Dom Kultury, tel. 89 757 26 40, e-mail: mdk.morag@o2.pl, www.morag.pl/mdk

ŁUKTA

DOŻYNKI GMINNE

Termin: 2 września 2017 r.
Miejsce: Stadion w Łukcie
Informacje: Łukciańskie święto plonów odbywa się w pierwszy weekend września po rozpoczęciu roku szkolnego. Dożynki otwiera dziękczynna msza święta w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie w podziękowaniu za zebrane plony. Ze świątyni mieszkańcy gminy i przybyli goście podążają korowodem w kierunku amfiteatru przy stadionie w Łukcie, gdzie po oficjalnej części rozpoczyna się impreza trwająca do późnych godzin nocnych.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, ul. Koscielna 2b 14-105 Łukta, tel. 89 646 64 64, e-mail: gok@goklukta.pl

MIŁOMŁYN

DOŻYNKI GMINNE

Termin: 2 wrzesień 2017 r.
Miejsce: Miłomłyn
Informacje:
Coroczne święto plonów Gminy Miłomłyn

Organizator: Urząd Gminy Miłomłyn

IŁAWA

Regaty Jachtów Turystycznych „O Błękitną Wstęgę Jezioraka 2017”

Termin: 2 – 3 września 2017 r.
Miejsce: Jezioro Jeziorak

ZALEWO

ŚWIĘTO PLONÓW 2017

Termin : 3 wrzesień 2017 r.

Miejsce : Zalewo

Organizatorzy:  Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie, ul. Traugutta 20 14-230 Zalewo, tel. 89 758 83 82, e-mail: mgckis@o2.pl
OSTRÓDA

XVII Regaty o Puchar Komandora KŻ Ostróda

Termin: 30 września 2017 r.
Miejsce: Jezioro Drwęckie

Organizator: Klub żeglarski Ostróda

Źródła:

www.morag.pl

mazury.travel

Informacje od organizatorów

Opracowanie własne

Zdjęcie główne: www.ostrodaonline.pl