Kanał Elbląski

Tam gdzie statki płyną po torach
To największy kanał żeglowny w Polsce i jedyny taki wciąż działający zabytek hydrotechniczny na świecie. Jego budowa kosztowała więcej niż budowa Wieży Eiffla. Po czterech latach przerwy, odnowiony Kanał Elbląski, ponownie kusi swoją wyjątkowością.
Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce – jego całkowita długość z odgałęzieniami wynosi 151,7 km. Stanowi jedną z największych atrakcji Elbląga. W tym roku minęło 155 lat od zbudowania tego unikatowego na skalę światową systemu pochylni i śluz, dzięki którym statki, umieszczone na specjalnych wózkach, pokonują ponad 100-metrową różnicę terenu pomiędzy Ostródą a Zalewem Wiślanym. Do uruchamiania mechanizmu napędowego pochylni wykorzystano różnice poziomów pomiędzy odcinkami kanału i energię wody przepływającej z wyższego poziomu na niższy, która wprawia w ruch koło wodne, czyli mechanizm napędzający liny ciągnące wózki do transportu jednostek pływających. Wózki transportowe poruszają się po szynach, łączących odcinki kanału po obydwu stronach pochylni. Energia elektryczna służy wyłącznie do oświetlenia obiektów.
Projektantem i realizatorem Kanału, na zlecenie Fryderyka Wilhelma II, był Georg Jacob Steenke. Budowa Kanału była droższa o około 10 procent od kosztu budowy Wieży Eiffla w Paryżu i odpowiadała wartości 77 ton złota.
W tym roku zakończyła się trwająca cztery lata renowacji Kanału Elbląskiego. Pogłębiono tor wodny, wymieniono wszystkie elementy mechaniczne i hydrotechniczne pochylni (m.in. koła wodne, budynki maszynowni, turbiny napędowej, filary, torowiska, liny). W Buczyńcu powstała izba historyczna z salą multimedialną oraz ekspozycją m.in. form odlewniczych urządzeń pochylni oraz dokumentów dotyczących powstania kanału, m.in. z oryginalnymi podpisami Georga Jacoba Steenke.
Zapraszamy na rejsy turystyczne z Elbląga. Trasa rejsu przebiega przez odcinek Kanału Elbląskiego, na którym znajdują się m.in.: system 5 pochylni oraz rezerwat ornitologiczny na jeziorze Druzno. Dodatkową ciekawostką turystyczną jest historia legendarnej osady Truso, która znajdowała się w okolicy jeziora Druzno.
Statki z turystami odpływają z przystani przy ul. Wodnej 1 w Elblągu lub z przystani przy pochylni „Buczyniec”.
ROZKŁAD REJSÓW:
Czerwiec, wrzesień, październik – sobota i niedziela
Lipiec, sierpień – codziennie
www.zegluga.com.pl

pochylnie