Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Jedno z najnowocześniejszych i zaskakujących muzeów w Europie. Zgromadzone zbiory można podziwiać w dwóch historycznych budynkach, w przeszłości będących częścią krzyżackiego podzamcza. W ultranowoczesnej, atrakcyjnej i uniwersalnej formie prezentuje dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku.
W Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu znajdujemy ciekawe eksponaty pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych: Starego Miasta w Elblągu i dawnej osady handlowej Truso. Prowadzone od ponad 20 lat na terenie Starego Miasta, na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o tysiące kolejnych przedmiotów wykonanych z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła itp. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna. Na podstawie wykopalisk odtworzyć można z dużą dokładnością obszar zajmowany przez Stare Miasto w Elblągu, poznać zmieniającą się modę a także stan zamożności dawnych mieszkańców miasta. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy.
Na dziedzińcu Muzeum można również obejrzeć zrekonstruowany, na podstawie badań Marka Jagodzińskiego (odkrywcy Truso), dom wikingów z Truso.
Biorąc pod uwagę wiek miasta oraz bogatą historię okolicznych terenów elbląskie muzeum ma szerokie perspektywy rozwojowe. Wciąż prowadzone badania archeologiczne m.in. na elbląskim Starym Mieście przynoszą systematycznie nowe odkrycia. Ciekawsze eksponaty:
• okulary z XV w. (najstarsze znalezione w Europie),
• giterna z XV w. (jedna z trzech zachowanych na świecie),
• barokowe, intarsjowane meble elbląskie,
• cynowe naczynia z XVI-XVIII w.,
• wyroby złotnicze z warsztatów pomorskich,
• elbląska i holenderska ceramika biała, zdobiona kobaltem (naczynia, kafle, piece kaflowe),
• kolekcja kartuszy herbowych elbląskiego patrycjatu miejskiego z XVII-XIX w.
• elbląskie starodruki, archiwalia, plany miasta, militaria z XII-XV w.,
• dokumenty i pamiątki po osadnikach przesiedlonych do Elbląga w latach 1945-1947, ze wschodnich terenów Polski.

Aktualne wystawy
„ELBLĄG RECONDITUS” wystawa prezentująca 700-letnią historię miasta, przerwaną brutalnie w 1945 roku i mozolnie odtwarzaną na podstawie wieloletnich badań archeologicznych. Przypomina skalę zniszczeń, jakie dotknęły miasto oraz jego siłę do podniesienia się z upadku.
„HISTORIA W TWARZACH, TWARZE HISTORII” to kolejna wystawa oparta na cyklu filmowych wywiadów z byłymi mieszkańcami Elbląga. Opowieści, dokumenty, przedmioty i fotografie przedstawiają obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci.
„NIEŚMIERTELNOŚĆ KOBIECOŚCI” jest ekspozycją prezentującą biżuterię i utensylia sprzed dwóch tysięcy lat zestawione ze współczesnymi przedmiotami codziennej higieny i kosmetyki.
„RZEMIOSŁO ELBLĄSKIE” jest prezentacją mistrzowskiego poziomu elbląskiego rzemiosła w XVII i XVIII wieku, świadectwem wyrafinowanych gustów mieszczan i wysokich umiejętności elbląskich rzemieślników.
„W ŻUŁAWSKIM DOMU” to wystawa etnograficzna ukazująca wpływ kultury mennonickiej na życie codzienne mieszkańców Żuław Wiślanych przed II wojną światową.
„CERAMIKA KADYŃSKA” prezentuje największy w Europie zbiór ceramiki z cesarskiej Wytwórni Majoliki w Kadynach elbląskiego kolekcjonera Edwarda Parzycha.
„TRUSO – LEGENDA BAŁTYKU” – najnowsza ekspozycja elbląskiego muzeum, wystawa prezentuje intrygujący świat Wikingów, których obecność na ziemiach polskich ograniczyła się do osady Truso leżącej niegdyś w okolicach Elbląga. Truso zostało odkryte w roku 1981 przez pracownika elbląskiego muzeum, dr Marka Jagodzińskiego, do dzisiaj fascynuje miłośników historii i badaczy.
Godziny otwarcia muzeum od września do czerwca:
wtorek – niedziela godz. 8-16
niedziela – wstęp wolny
Godziny otwarcia muzeum od lipca do sierpnia:
wtorek – niedziela godz. 11-19
www.muzeum.elblag.pl

muzeum 1